LEXX 4.18 The Game

Kai a Princ sehrají v mimoprostoru šachovou partii o život.


Můra s Kaiem letí k Měsíci. Na obrazovce se objeví Princ a je zvědav, co má Kai za lubem. Ten má v úmyslu televizor rozbít o povrch Měsíce. Neví sice, zda to Prince zničí, ale zkusí to. Princ mu připomene jeho slib, že si s ním po smrti zahraje šachy - teď je k tomu vhodná příležitost. Když Kai vyhraje, získá zpět svůj život. Když ne, Princ si vezme Stana a Xev. Kaie zavolá Stanley a ptá se, zda už Prince zničil. Kai vysvětlí situaci a přes jejich nesouhlas akceptuje Princův návrh.

Název epizody 4.18 The Game

Stan i Xev jsou zmateni a rozhořčeni. Vyhrožují, že odletí pryč. 790 je proti, ale Stan mu slíbí, že ho nechá s Kaiem. Ten však vysvětluje, že jejich odlet na věci nic nezmění. Partii s Princem odehraje v mimoprostoru a zvítězí, protože taková je tradice Brunnen-G. Díky paměti tisíců lidí, zabitých Jeho Temností, dokáže najít vstupní bod a vletí do mimoprostoru.
Můra přistane na zasněžené pustině. Princ zde opět získá fyzickou podobu. Připravena je i šachovnice. Princ si vybere bílé figury, protože má vždy náskok. Podle Kaie to nemá význam, stejně bude poražen.

Šachové figurky představují skutečné postavy.Šachové figurky se změní v postavy ze seriálu. Za bílé hrají: Král - Princ, Dáma - Bunny, Střelec - Vlad, Jezdec - Priest, Věž - božská Temnost. Za pěšce jsou agenti ATF.
Černí: Král - Kai, Dáma - Xev, Střelec - Prorok času, Jezdec - Stanley, Věž - 790 a za pěšce jsou laborové. Ze šachovnice jim trčí pouze hlavy.
Na straně každého hráče jsou umístěny páky, kterými se vybírá cílové pole a klička na provedení tahu.
Princ táhne Pěšcem před Králem. (Políčka, kterými se figura bude pohybovat, se otevřou a ta se přesune na cílové pole. Pak se povrch opět scelí.) Kai odpoví rovněž Pěšcem naproti.
Figury jsou živé a navzájem mezi sebou komunikují. Zatím jsou obě strany přesvědčeny o svém vítězství.
Princ táhne Střelcem a Kai kontruje zrcadlově rovněž Střelcem. Souměrný tah vyvolá radost u bílých. Kai vysvětluje, že je to odpovídající strategie. Princ umístí Dámu mezi Pěšce. Kai vyrazí levým Jezdcem.
Partie je na začátku.Princ posune Pěšce a Kai odpoví pravým Jezdcem. Princ pošle dopředu dalšího Pěšce a Kai stáhne Jezdce. Princ obětuje Pěšce. Vlad vysvětluje, že obětování znamená nabídnutí figury soupeři s cílem získat v dalších tazích výhodu.
Kai přijme a Pěšce vezme svým. (Figura vysune sekyru a nepřátelskou figuru rozsekne. Zbytky po chvíli zmizí.) Černí to považují za špatný tah, protože se Kai odkryl. Princ poznamenává, že Kai opakuje jeho tahy z minulé hry a táhne dalším Pěšcem.
Střelec je ohrožen a žádá Kaie o zásah. Kai s ním uhne. Bílí se mu za tento tah vysmějí. Princ bere Pěšce Střelcem.
V tom okamžiku na LEXXu zmizí Xev předloktí pravé ruky. Kai posune Pěšce a bílí se cítí mít vítězství v kapse, neboť obsadili střed šachovnice. Kai konstatuje, že to nic neznamená.
Princ přesune Střelce a Kai Jezdcem ohrozí princova Střelce. Princ ho stáhne a Kai kontruje malou rošádou. Princ pokračuje Pěšcem a Kai levou Věží. Nato Princ táhne Jezdcem. Bílí se radují a Kai posune Dámu. Princ provede velkou rošádu.
S každou zmizelou figurou se ztrácejí i Xev a Stanley.Kai nyní jen posune pěšce. Bílým, kteří mají formaci ve středu šachovnice je to k smíchu. Princ tah přirovnává ke Kaiově historii - kdysi také vyrazil sám proti ozbrojené přesile. Nato posune Krále.
Kai bere Pěšce Pěšcem a Princ rovněž. I Stanovi v ten moment zmizí pravé předloktí. Kai znovu táhne Pěšcem. Bílý král ironicky poznamená, že už se třese strachy. Podle Xev by měl, protože Kaie nelze porazit. Princ táhne Jezdcem.
Kai táhne Střelcem, Princ Pěšcem, Kai rovněž Pěšcem, Princ Věží a Kai opět Pěšcem. Princ se sebejistě směje a posune svého Pěšce.
Kai Pěšce vezme svým a Princ Střelcem. Kai posune opět pravého Pěšce na dosah dvou Princových. Ten odsoudí tento osamělý útok a Pěšce zablokuje. Černí se smějí, že nemá odvahu ho vzít. Princ vysvětluje, že zablokovaný Pěšec už není nebezpečný. Kai táhne Střelcem, Princ Věží a Kai opět Střelcem. Princ nechápe, proč Kai udělal takový nesmyslný tah a pochybuje, že hru pochopil.
Okolí kolem šachovnice se neustále mění.Černé figury jsou tím trochu znejistělé, ale Kai jim dodá sebevědomí. Princ posune Pěšce. Kai sebere Jezdce Střelcem a Princ mu ho zlikviduje Jezdcem. Kai přemístí Věž a Princ Pěšce. Kai bere Střelce Věží. (Vlad vyhrožuje 790, ale ten si vychutná pocit vítězství.) Vzápětí ho Princ vezme Věží.
Kai uhýbá ohroženým Jezdcem a Princ Dámou. Vzápětí bere Kai Jezdcem Střelce. Princ pošle dopředu Pěšce a Kai ho vezme Jezdcem. Princ si je jistý svou převahou a Kaiovi se vysmívá.
Stan už nemá ruce a potřebuje poškrábat - Xev naopak chybí nohy ale jedna ruka jí zůstala, tak se toho ujme. Oba uvažují, zda už není načase se navždy rozloučit...
Pohled do tábora bílých.Princ posune Věž a Kai přesune Jezdce. Pro Prince to znamená první šach! Krále proto uklidí do levého rohu. Černé figury oslavují. Kai bere Střelcem Pěšce a bílá věž rovněž. Kai dostal první šach a uhne Králem do levého rohu. Pak se, jakoby mimochodem, zeptá, zda, až ho porazí, Princ splní svůj slib. Ten to potvrdí, ale je si jist, že vyhraje a přesune Dámu.
Kaie zajímá, jak by mu Princ mohl vrátit život. Podle Prince Kaiova životní esence sice opustila jeho tělo, ale nedosáhla svého cíle, protože nezemřel úplně. Je tedy možné ji vrátit zpět. Kai stáhne ohroženého Střelce a Princ ho vezme Pěšcem. Princ se povyšuje nad Kaie. Všechny jeho figury jsou v jedné přímce a Princ v tom vidí výhodu. Navíc černý Král je téměř bez ochrany, zvláště když Kai nepochopitelně přemístí Dámu na opačný konec šachovnice.

Černý Král (Kai) likviduje bílou Věž.Princ je zmaten. Nejen že je Kai v ohrožení, ale ještě obětuje svou Dámu! Bílá Věž ji vezme. Ze Stana a Xev už toho příliš nezůstalo. Princ je mimořádně spokojen a je si jist svým vítězstvím. Když přijde o Věž, je to druhý šach bílému Králi! Princ je přesvědčen, že bez Dámy se nedá pořádně hrát, ale Kai to vyvrací. Cílem šachu není mít co nejvíce figur, ale zabít Krále protivníka. Princ vezme Věž svou Dámou.
Nato mu černý Jezdec sebere Dámu. Princ ohrozí černého Krále Věží - šach! Král vystoupí z rohu. Princ vezme Pěšcem černého Pěšce a znovu ohrozí Krále. Černý Král však vezme Věž a je z ohrožení venku. Princ sice získá zpět Dámu, když jeho Pěšec dosáhne základní řady, ale následujícím tahem černého Jezdce dostane mat!
Bílý Král (Princ) dostává MAT!
Princ takový obrat zjevně nečekal a nějak ztratil humor. Snaží se Králem uhnout a tak druhému černému Jezdci nezbývá než hru ukončit. Bílý král je zničen a Princ prohrál!
Stan i Xev jsou opět celí. Kai požaduje po Princi svou výhru, ale ten se se smíchem ztratí.
Kai vyhodí televizor a vrátí se na LEXX.
Možná příště...4. 12. 2004

Pro šachisty záznam partie:

 1.  e4   e5 
 2.  Sc4  Sc5 
 3.  De2  Jf6 
 4.  d3  Jc6 
 5.  c3  Je7 
 6.  f4  xf4 
 7.  d4  Sb6 
 8. Sxf4   d6 
 9.  Sd3  Jg6 
10.  Se3  0-0 
11.  h3  Ve8 
12.  Jd2  De7 
13. 0-0-0   c5 
14.  Kb1  xd4 
15.  xd4   a5 
16.  Jf3  Sd7 
17.  g4   h6 
18.  Vg1   a4 
19.  g5  xg5 
20. Sxg5   a3 
21.  b3  Sc6 
22.  Vg4  Sa5 
23.  h4  Sxd2 
24. Jxd2  Va5 
25.  h5  Vxg5 
26. Vxg5  Jf4 
27.  Df3  Jxd3 
28.  d5  Jxd5 
29.  Vg1  Jc3+
30.  Ka1  Se4 
31. Vxg7+  Kh8 
32.  Dg3  Sg6 
33.  xg6  De1 
34. Vxe1  Vxe1+
35. Dxe1  Jxe1 
36.  Vh7+  Kg8 
37.  xf7+ Kxh7 
38.  f8D  Jc2#
39.  Kb1  Jxb1 

Předchozí epizoda Další epizoda